Gdy skierujemy nasze kroki do sklepu obuwniczego i rozejrzymy się po asortymencie tam oferowanym, nie sposób nie zwrócić swojej uwagi na bardzo ciekawy rodzaj obuwia. Zaskoczyć nas może różnorodność i sama wielkość oferty rynkowej właśnie w tym zakresie.

Wydawałoby się, że ten rodzaj obuwia nie daje nam zbyt wielu możliwości w aspekcie fasonów, jednakże sami przekonujemy się, że tak nie jest. Obuwiem, o którym jest tutaj mowa są tak zwane sztyblety.

Cóż kryje się pod nazwą „sztyblety”? Spróbujmy rozszyfrować i przybliżyć sobie to pojęcie. Sztyblety to rodzaj obuwia, którego historia powiązana jest z jazdą konną.

Sport ten wymaga od jeźdźca nie tylko określonego stroju, wymusza także pewien określony standard, który musi być utrzymany dla bezpieczeństwa osoby dosiadającej konia. Sztyblety, zwane też rollingstonkami, to buciki wykonane ze skóry.

Zawsze zaopatrzone są w płaską podeszwę zakończoną minimalnie zaznaczonym obcasem. Ich cechą charakterystyczną jest fakt posiadania nierozcinanej cholewki, cholewki kończącej się trochę ponad kostką.

Aby umożliwić ich swobodne zakładanie i ściąganie, sztyblet wyposażony jest w elastyczną gumę, która to ułatwia. Ze względu na swoją długość sztyblety zapewniały komfort jazdy konnej, pozwalały na ochronę kostki jeźdźca i umożliwiły właściwe ułożenie nóg w strzemionach.

Od kilku dobrych lat znalazły one swoją grupę klientów, którzy codzienne trudy dnia pokonują w tym właśnie obuwiu. Jak już zostało wcześniej wspomniane, buciki te mają klasyczny kształt i formę, jednakże dzięki wykorzystaniu kolorowych dodatków w postaci szwów czy też elastycznej gumy, nabierają zupełnie innego charakteru.