Jednym z najważniejszych zadań jakie spełniać mają nasze buty, jest oczywiście ochrona stóp. Zapewnienie jej komfortu w trakcie całego dnia, ciepła i wygody. Drugorzędną, ale przecież jakże ważną ich cechą, jest urok. Urok wynikający nie tylko z pięknego wyglądu buta, ale także, a może i przede wszystkim, z atrakcyjnego wyglądu nogi ubranej w ten właśnie model, jest dla użytkownika satysfakcją samą w sobie. Dostosowanie obuwia do zmieniających się warunków atmosferycznych jest naturalnym odruchem człowieka. Jego obroną przed zimnem, chłodem, deszczem, ale też oczywiście upałem i słońcem. Mieszkając w kraju gdzie różnice temperaturowe między poszczególnymi porami roku są tak duże, musimy być przygotowani do ich przetrwania, także w aspekcie posiadanego obuwia.

Z tego też powodu w naszej garderobie znajdują się nie tylko sandały i półbuty, ale także i kozaki. Kozaki to oczywiście domena szczególnie kobiet. To one są tą grupą, która najczęściej korzysta z ich uroku i wygody. Ze względu na fakt zmieniających się upodobań społecznych oraz mody panującej także w zakresie kozaków, mamy do dyspozycji bardzo wiele ich modeli. Poczynając od kozaków klasycznych, prostych, pozbawionych jakichkolwiek ozdób a kończąc na takich, które są ekscentrycznymi, zwracającymi na siebie uwagę po przez kształt, kolor lub też dodatki. Zawsze możemy znaleźć dla siebie coś interesującego. Kozaki to jednakże nie jest tylko obuwie przeznaczone dla kobiet.

Także męskie buty, najczęściej sięgające za kostkę i ocieplone, przystosowane do zimowego użytkowania, nazywane jest męskimi kozakami.