Buty typowo sportowe

Poruszając temat obuwia sportowego i jego udziału w rynku obuwniczym, nie sposób skupić się tylko na aspekcie funkcjonalności wykorzystywanych w życiu codziennym. Oczywistym jest fakt, iż obuwie sportowe noszone jest na naszych nogach bardzo często, że jest wygodne i ciekawe wizualnie.

Jednakże należy pamiętać także o jego profesjonalnym przeznaczeniu. Profesjonalne obuwie sportowe, to buty przystosowane do użytkowania w odrębnych dyscyplinach sportowych.

Każda forma aktywności sportowej wymaga innego rodzaju obuwia gdyż obciąża przecież w odmienny sposób układ kostny i mięśniowy. Podstawowym podziałem, takim najprostszym, który zastosować możemy przy grupowaniu obuwia sportowego przeznaczonego do użytkowania w trakcie treningów, to rozdzielenie na obuwie halowe, przeznaczone do piłki nożnej, tenisa czy też biegania.

Sporty halowe, takie jak chociażby siatkówka, koszykówka czy piłka ręczna, wymagają nie tylko odpowiedniej podeszwy zapewniającej przyczepność, ale muszą gwarantować ochronę stawu skokowego, tak często narażonego na kontuzje. Ponieważ działalność związana jest z jakże częstym przeciążaniem zewnętrznych krawędzi stóp, tego typu buty powinny pozwalać na bardziej stabilne rozłożenie tegoż ciężaru.

Piłkarskie buty wyposażone w korki, zabudowane w zupełnie inny sposób pozwalają nie tylko na zapewnienie stabilności, ochraniają także palce oraz kości śródstopia. Buty przeznaczone dla biegaczy amortyzują ciężar, który obciąża nogi w trakcie całego biegu a także ochraniają stawy jednocześnie utrzymując określoną temperaturę stóp.